Як розпізнати фейк?

Фейки і пропаганда, а часто і відверта брехня. Все це постійно зустрічається в інформаційному потоці і споживається людьми, які нічого не підозрюють. Особливо там, де доступ до ЗМІ, що викликають довіру, обмежений. Способи маніпуляції інформацією змінюються і еволюціонують, але є кілька критеріїв, за якими можна відрізнити правдиву і збалансовану інформацію від маніпулятивної. Радіо «Донбасс.Реаліі» на основі рекомендацій експертів зібрало для вас критерії, за якими можна відрізнити дезінформацію.

1. Шокуюча інформація

Людям з недостатнім рівнем медіаграмотності потрібно звертати увагу на інформацію, яка носить шокуючий, скандальний, лякаючий характер. Таку, яка грає на основних емоціях людини. Швидше за все, ви маєте справу з дезінформацією, коли має місце надмірне нагнітання, очорнення ситуації, людини, організації … Наводяться жахливі факти, в які важко повірити, при цьому подається це як істина – без підтвердження з незалежних джерел.

2. Контраверсійність

Коли мова йде про будь-який конфлікт, потрібно звертати увагу, чи представлені різні точки зору. Найчастіше сам журналіст або ведучий явно проявляє симпатію до однієї зі сторін і антипатію до іншої. Експерти, які коментують ситуацію, підтримують одну і ту ж точку зору. Не представлена точка зору людини або сторони, яку звинувачують в чому-небудь.

3. Джерела

Коли мова йде про сенсацію, потрібно розуміти, чи достатньо чітко вказані джерела інформації, наскільки вони надійні і чітко ідентифіковані. У разі, якщо джерело недостатньо надійне або тільки одне, це має бути окремо зазначено.

4. Тональність

Імовірність фейку велика, якщо розмова про когось або про щось не урівноважена відповідним рівнем тональності – як самого журналіста, так і експертів і коментаторів. Тобто, коли тон подачі інформації або її коментування емоційні і тенденційні.

Опубліковано в виданні Радіо Свобода

Переклад ВАЖЛИВО.info

http://vazhlyvo.info/yak-rozpiznaty-fejk/
Коментарі