Сонячні і “підводні” камені Борислава Розенблата [АНАЛІТИКА]

Розслідування ГО “Всеукраїнське об’єднання “Антикорупційний блокпост” з приводу викриття НАБУ скандальних фактів хабарництва Народних депутатів України 

«У нас було 2 мішка бурштину, 75 копачів, 5 помп, багажник стрілецького озброєння, карабінів та рушниць різних калібрів, а ще пара депутатів, охоронці, помічники та громадські активісти. Не те що цього достатньо для ухвалення потрібного закону про бурштин, але якщо починаєш копати то цей затягує до кінця. Єдине що мене непокоїло – іноземні інвестори. В сучасній Україні немає нічого більш небезпечного, незрозумілого та непідконтрольного корупції як іноземні інвестори. І я знав, що достатньо скоро ми з ними зіткнемося».

Бурштин – це слово для українців стало вже не просто назвою корисної копалини, це слово, в якому приховано чимало значень. В ньому криється необмежене збагачення, смертельний ризик, шлях до високих владних кабінетів та тюремні терміни, величезний потенціал розвитку галузі та повноцінний тіньовий бюджет країни, побудова досконалих схем та сліпа, авантюрна жадоба.

Гарячою темою українського політикуму та ЗМІ стала спільна операція НАБУ, САП та американського ФБР, із залученням агентів під прикриттям по розкриттю фактів зловживання впливом та хабарництва двох депутатів Верховної Ради України: Борислава Розенблата та Максима Полякова.

Операція проходила в центрі Києва, а саме розслідування, за словами очільників НАБУ та САП, тривало досить довго. Є достатні підстави вважати, що збір інформації та слідство по бурштиновій справі Борислава Розенблата та Максима Полякова тривало вже близько півроку.

Нагадаємо: Незаконний видобуток бурштину – причетні два депутати

Борислав Розенблат та Максим Поляков заперечують свою причетність та своїх помічників до організації бурштинової схеми. На офіційних сторінках депутати аргументують справу як «політично вмотивовану» та організовану зацікавленими особами з вищих ешелонів влади, які виступають проти легалізації видобутку бурштину. Проте, є достатньо причин говорити про нестиковки в легенді та аргументації народних депутатів та їхніх помічників (зокрема прес-секретаря Борислава Розенблата).

Розглянемо цю справу по пунктах:

  1. « Політичні репресії»

Борислав Розенблат та Максим Поляков, називаючи справу «політично вмотивованою», ставлять під сумнів роботу новостворених  антикорупційних органів. Водночас Борислав Розенблат голосував за призначення аудитором НАБУ Найджела Брауна, кандидатура якого, згідно з журналістськими розслідуваннями, виявилася сумнівною. Також депутати звинуватили «генпрокурора» Юрія Луценка через те, що він «надто оперативно» виніс подання на зняття депутатської недоторканості. Проте, затримання було проведено 19.06 (понеділок), 20.06 під час брифінгу керівник САП заявив, що матеріали для подання були направлені до ГПУ о 10:30. Хоча в той же день ГПУ заявила, що документи потрапили до юридичного відділу тільки о 15:30 і не будуть оброблені на завтра (21.06). Відповідно, був виграний як мінімум 1 день. Загалом, за словами Юрія Луценка, по справі зібрано 31 доказ, що є достатнім аргументом зрозуміти, що справа аж ніяк не є «висмоктаною з пальця».

  1. «Ігнорування фактів»

Чомусь в своїх публікаціях на Facebook народні депутати та їх представники стараються не говорити про вилучення більше 100 кілограмів бурштину – речового доказу прямої причетності до незаконного видобутку.  Також наступного дня Розенблат давав коментарі багатьом телеканалам у Верховній Раді України, де чітко заявляв, що він був фактично присутній на зустрічі в ресторані на вулиці Володимирській, де відбулося затримання його охоронця, проте упускає цей момент при написанні постів на Facebook. При захисті охоронця-помічника використовується цинічна та розповсюджена для сучасної України тактика: виправдовування події аргументацією причетності до АТО. Також Борислав Розенблат неодноразово обурюється тим, що його не допитувало і з ним не спілкувалося  НАБУ, хоча мав би прекрасно розуміти, що це можливо тільки після зняття з нього недоторканості та вручення повідомлення про підозру.

фото НАБУ
  1. «Законотворча діяльність»

Однією з тез виправдовування Розенблата в ЗМІ є твердження, що він не може бути винним, так як є автором закону про видобуток бурштину, і за який нібито упереджено не проголосували в достатній мірі депутати, та який штучно гальмується Верховною Радою України. Варто зазначити, що ці тези з’явилися тільки після затримань НАБУ та чомусь не озвучувалися раніше. Авторство законопроекту не є виправданням, адже кожен законопроект не є апріорі досконалим та потрібним. Український політикум знає достатньо прикладів, коли законопроекти творилися виключно для підтримки власних інтересів та збагачення. Завчасна реєстрація передбачених законопроектом Розенблата «торгових домів» в Житомирі на етапі погодження закону профільними комітетами є тому підтвердженням. Очевидно, передбачалося монополізувати скупку каменю завчасно створеними компаніями. Також в законі спекулятивне питання «рекультивації» описане недосконало. Виникає риторичне запитання, чому людина, яка згідно з коментарями дружини в Fb, займалася «будівництвом, маслом і молоком та допомогою військовим», взагалі зацікавилася бурштином.

фото НАБУ
  1. «Депутатська діяльність»

Не дивлячись на «безальтернативність» бурштинового закону, поданого Розенблатом, в ньому йдеться про чимало принципів, які зараз є діючими. Навесні 2017 року житомирський депутат розгорнув активну кампанію щодо скасування спеціальних дозволів декільком компаніям та почав активно дискредитувати діяльність Державної служби геології та надр України щодо бурштину. І за дивним збігом обставин прокуратура Житомирської області подає позов про анулювання дозволів в Житомирський адміністративний окружний суд, де за одне засідання приймають рішення про анулювання дозволів. Так, порядок видачі спецдозволів є темою окремої розмови, але є одне але. За даними слідства НАБУ, Розенблат отримав 55 тисяч доларів власне за вплив на прокуратуру та суди для «скасування спеціальних дозволів на користування надрами, виданих низці приватних компаній». Такі вимагання Розенблата добре доведені в рамках справи, каже Генпрокурор Юрій Луценко: «Він кожен крок супроводжував вимаганням за своє сприяння. Наприклад, Житомирська обласна прокуратура припиняє законні ліцензії на видобуток бурштину, які отримали раніше 4 компанії. Суд припиняє дію цих ліцензії». За його словами, це відбулось так, мовляв, дай мені за це гроші і я буду впливати на прокурорів та суддів.

І ще, в 2015 році голова Житомирської обласної державної адміністрації Ігор Гундич, що має тісні зв’язки з народним депутатом Борислав Розенблатом, спільно з депутатами обласної ради заснував комунальне підприємство «Надра Житомирщини», яке мало вирішити питання нелегального видобутку бурштину на Житомирщині, регулярно поповнювати державний бюджет, здійснювати видобуток згідно спеціальних дозволів на користування надрами, забезпечити область щебнем та піском. Проте це підприємство, яке має «карт-бланш» від обласної ради, 2 роки не займалося вирішенням питання нелегального видобутку. Про це підприємство місцеві депутати згадали тільки тоді, коли на горизонті з’явилися приватні компанії з спецдозволами. Чому? Тому, що нелегальні копачі тісно пов’язані з депутатами місцевої ради. З цього приводу в березні 2017 року копачі перекривали трасу Київ-Ковель поблизу Олевська, виступаючи проти надання спецдозволів на ділянках, де вони займаються нелегальним видобутком.

  1. «Вибірковість інвесторів»

Надання іноземній компанії спеціального дозволу на користування надрами Б. Розенблат навесні 2017 року називав грабунком надр, які належать українському народу. Проте, він пішов на «контакт» з представниками іноземної компанії «Фуджейра» та обіцяв, згідно розслідування НАБУ, максимальне сприяння та допомогу. Також, знаючи про можливість отримання спеціальних дозволів іноземними компаніями, в тому числі тими, які йому «не подобаються», вносилися правки до законів, що стосувалися зменшення відсотку державного мита на видобуток бурштину з 25 до 5%. Цікавий підхід, зважаючи на озвучену ЗМІ тезу про «грабунок надр, що належать народу».

  1. «Зловживання впливом»

Борислав Розенблат опинився в полі зору ГО «Антикорупційний Блокпост» ще в 2015 році, коли виник скандал навколо призначення на посаду голови Держгеокадастру в Житомирській області Максима Глушаниці. За дивним збігом обставин, він був обраний на конкурсі, де був єдиним учасником. І за дивним збігом обставин, на місці подій після початку пікетування одразу з’явився Борислав Розенблат. Посада голови Держгеокадастру була ключовою для Розенблата, адже під виглядом отримання землі на аграрні потреби компанії, пов’язані з Розенблатом, отримали землі з запасами бурштину. Також НАБУ проводила обшук в стінах Державної служби геології та надр, а саме в кабінеті нового т.в.о. голови Держгеонадр Олега Кирилюка, який також є житомирянином та раніше працював в Держгеокадастрі Житомирської області. Призначення Кирилюка т.в.о та провал конкурсів по обранню першого заступника та заступника голови Державної служби геології та надр є темою для окремого журналістського розслідування. Також НАБУ перевіряє документи пов’язані з попереднім керівником т.в.о Бояркіним (який також є підслідним НАБУ), щоб розібратися в усіх перипетіях бурштинового питання.

ГО «Всеукраїнське об’єднання «Антикорупційний блокпост» розуміє, що питання бурштину є достатньо провокативним. Незаконний видобуток є надзвичайно гострою проблемою для України. Державна служба геології та надр Україні продовжує бути органом, що потребує модернізації та систематизації роботи і найголовніше – потребує незаангажованого та професійного керівника. Правоохоронні органи повинні перевірити процес видачі спеціальних дозволів на бурштин і це питання має бути врегульоване на законодавчому рівні. Депутати Верховної Ради не мають боятися голосувати за зняття депутатської недоторканості зі своїх колег, у випадку фактів порушення ними закону, а корупція в вищих ешелонах влади не має мати індульгенцію за рахунок законодавчої, громадської чи волонтерської діяльності.

ГО «Всеукраїнське об’єднання «Антикорупційний блокпост»

Читайте також: Генпрокурор вніс подання на зняття недоторканості з Борислава Розенблата

 

http://vazhlyvo.info/sonyachni-i-pidvodni-kameni-boryslava-rozenblata-analityka/
Коментарі