“Одні здіймали шапки, інші ж салютували по-вояцьки…” – нарис про Катерину Зарицьку

“Перед тобою відкривається ніби пригодницький роман, а насправді біографія…” у пам’ять про Катерину Зарицьку

 

От пишеш наче поверхневі речі, аналізуєш факти і підраховуєш статистичні дані, а потім раптово провалюєшся у світ чийогось життя, влаштовуєшся зручніше і перед тобою відкривається ніби пригодницький роман, а насправді – біографія.

На фото кумедна лялька, що манірно розляглася на стільці — а то ж Катерина Зарицька — майбутня членкиня ОУН, одна із легендарної на початку 30-х років ХХ століття дівочої бойово-розвідувальної п’ятірки, а після виникнення Української повстанської армії організатор і керівник Українського Червоного Хреста на Західноукраїнських землях, в’язень польських і радянських таборів.

І дійсно, велику частку своєї юності Катря провела у в’язниці. На відомому Варшавському процесі членів ОУН 1935 р. – 1936 р., на якому було засуджено також Бандеру, Лебедя, Підгайного, Катерина Зарицька отримала 8 років ув’язнення. Се судове засідання було яскраво висвітлене у іноземному ЗМІ, у якому українці пояснили скоєне ними вбивство міністра Пєрацького як помсту Польській державі за політику пацифікації. Тоді більшість українських свідків відмовилися свідчити польською мовою, а оунівці заявили про головну головну мету їхньої боротьби – відновлення Української Державності. Своєю впертою і безкомпромісною поведінкою націоналісти здобули великий авторитет серед громадськості Галичини і привернули увагу Європи.

Польський апеляційний суд скоротив Катерині Зарицькій термін до 4 років. Втім зовсім скоро Катерина Зарицька повторно була засуджена на Львівському процесі проти членів ОУН влітку 1936 р. до  2,5 років ув’язнення.

У тюрмі в Станиславові Катя знайомитися із майбутнім чоловіком, відомим також на той час діячем ОУН Михайлом Сорокою. І після звільнення обох напередодні ІІ світової війни, закохані у Соборі святого Юра беруть шлюб. І хоч щастя їхнє було нетривалим, але Бог дарував їм дитину – Богдана.

У час першої радянської окупації вже вагітну Катерину арешують співробітники НКВД. Михайло заступиться за дружину і вони обидва потраплять у львівську тюрму “Бригідку”. Михайла одразу відправляють на 8 років концтаборів у Воркуту, де вже той дізнається про народження сина. Від тоді подружжю більше не вдається побачитися за життя. Михайло триматиме далеко від дому підпільну організацію “ОУН-Північ”, завданням якої буде моральне і фізичне збереження українців у таборах, при спробі повернення до Львова знову отримує термін на 25 років таборів. Там Михайло Сорока буде активним учасником літературників, релігійних вечорів, повстань, напише гімн повстанців – “У гарячих степах Казахстану” і після 34-років ув’язнення піде з життя, повернувшись вже у 1991 році на Личаківський цвинтар… а у Зарицької після втечі з радянської в’язниці 1941 році почнеться активне повстанське життя…

Сьогодні про Катерину Зарицьку можна дізнатися з книг та статей Лесі Онишко, Лесі Бондарук, Ганни Черкаської, Люби Сороки, Катерини Кіндрась, Дарії Лебідь, Лесі Заморської, Дарії Гусяк та інших авторів.

 

Додам лише те, що Катрусю буде заарештовано у 1947 році у Ходорові і до лютого 1952 її триматимуть у тюрмах, де проводитимуть із нею додаткові допити, упізнавання вбитих та заарештованих підпільників. 15 років життя Катя проведе у стінах Володимирівського централю, що славився особливо жорстоким режимом. Анатолій Родигін, який також перебував у цій тюрмі, згадував, як, працюючи в пральні, «Катруся кожного ранку стояла у вікні, вітаючи бригади політв’язнів, які щоранку виходили на роботу. І тоді всі – українці й литовці, жиди й росіяни, молдавани і вірмени – віддавали їй честь. Одні здіймали шапки, інші ж салютували по-вояцьки. І всі мовчали. Конвоїри кожного разу бачили цей мовчазний ритуал, але також мовчали. Ніхто не порушував спокою». Пробула у неволі Катя фактично від затримання 25 років до 1972 року.

Пірнайте у біографіїю Катерини Зарицької, дізнавайтеся більше про наших Героїв!

Читайте також:  “Я би повісила поруч його дружину”

Історикиня Мірзаєва Марина

 

http://vazhlyvo.info/odni-zdijmaly-shapky-inshi-zh-salyutuvaly-po-voyatsky-narys-pro-katerynu-zarytsku/
Коментарі